Гаврилівська загальноосвітня школа I-III ступенів
Каланчацької районної ради
О. Уайльд «Хлопчик-зірка».
Основний конфлікт.
Символічний зміст назви твору.
Еволюція образу головного героя.
Конспект уроку
світової літератури в 5 класі
Учитель: Тополя О. В.
Тема. О. Уайльд «Хлопчик-зірка». Основний конфлікт. Символічний зміст
назви твору. Еволюція образу головного героя.
Мета:сприяти усвідомленню учнями
символічного значення образів твору, його ідейно-художніх особливостей;
формувати навички аналізу
літературної казки, характеристики образів, вміння розв'язувати проблемні
питання, висловлювати свої думки та враження;
виховувати учнів на
гуманістичному змісті казки, моральних цінностях, що втілені в них.
Обладнання: портрет письменника, видання казки, ілюстрації до неї.
Тип уроку: літературний практикум.
Епіграф до
уроку. Чини з
людьми так, як ти хотів би, щоб вони чинили з тобою.
Біблія
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності
учнів.
Слово вчителя.
Письменник О. Уайльд зазначав, що
його казкові твори є повчаннями, які з метою зацікавлення публіки викладено у
формі вигадки. А ще те, що його казки призначені «для дорослих дітей від 18 до 80 років».
І це справді так, адже в них порушено такі досить серйозні проблеми, як гріх і
спокута, краса і потворність, краса зовнішня й краса внутрішня, добро і зло.
Але із такими поняттями стикаються часто і діти, тому треба розбиратися в
цьому, чого ми й учитимемося на уроці. Я запрошую вас попрацювати над темою...
II.
Оголошення теми, мети уроку.
III.Активізація навчальної діяльності
учнів.
Літературний диктант.(Так - ні)
1.
О. Уайльд - представник французької літератури. (Ні)
2.
Особливий вплив на розвиток письменницького таланту О. Уайльда справили батько й мати, їхні захоплення. (Так)
3.
«Гранатовий будиночок» - так називав свою школу майбутній
письменник. (Ні)
4.
Коли Дроворуби прокладали собі шлях додому через ліс, їх обступили звірі й
почали вимагати теплий одяг для себе. (Ні)
5.
Дроворуби знайшли загорнуту в золотий плащ дитину.(Так)
6.
Дружина Дроворуба дуже зраділа дитині, бо в них не було своїх.(Ні)
7.
Красивий Хлопчик-зірка ріс гордим, жорстоким та егоїстичним.(Так)
8.
Хлопчик-зірка запропонував прогнати брудну жебрачку із села.(Так)
9.
Коли Хлопчик-зірка став потворним, друзі його підтримали й пообіцяли
допомогти розшукати матір.(Ні)
10.Хлопчика-зірку викупив злий
чаклун.(Так)
11.Усі звірі, бачачи, що
Хлопчик-зірка став добрим і дуже страждає, почали шукати для нього білу, жовту,
та червону монети.(Ні)
12.Хлопчик-зірка став справедливим
володарем усього міста над річкою.(Так)
Розгадування
кросворду.
-
Він знайшов Хлопчика - Зірку.. .(Лісоруб)
-
З нього було зроблене намисто.. . (Бурштин - скам’яніла
викопна смола хвойних дерев)
-
Річка, біля якої жив чаклун... (Ніл)
-
Місце, де знайшли Хлопчика - Зірку...(Ліс)
- Символ влади.. .(Скіпетр - палиця, оздоблена дорогоцінним камінням і різьбленням,
що є символом
королівської влади).
IV. Основна
частина. Літературний практикум.
1. Слово вчителя
Казка О. Уайльда - це роздуми про поєднання зовнішньої і внутрішньої краси, материнську
любов, людяність і милосердя, доброту і справедливість, про подолання
себелюбства, жорстокості і зверхності. З головним героєм відбувається чарівне
перетворення, і завдяки випробуванням він постає перед нами красивим не лише
зовні, а й душею. Що відомо нам з тексту казки про її головного героя?
2.
Складання анкети-характеристики Хлопчика-зірки( Ім'я, батьки, освіта,
вміння, портрет до змін, портрет після змін, характер у дитинстві, характер після
змін).
3. Повідомлення учня про значення
слова «зірка» у творі.
(Зірка - небесне тіло; зірка-геометрична фігура; зірка
— знаменитість; провідна зоря; зіркова хвороба; зірка-морська тварина; зірка на
пагонах військових і т. д.)
4. Складання схеми методом гронування.
Хлопчик-зірка-- «Стрункий, немов квітка в полі»
------- «Золоті кучер - як пелюстки нарциса»
-------- «Губи -як пелюстки червоної троянди
5. Бесіда.
-
З чим порівнює автор Хлопчика-зірку?
-
Як ви думаєте, чому хлопчик порівнюється саме з квіткою?(Квітка - символ
краси)
- З якими
саме квітками порівнюється хлопчик і чому? (Троянда - любов. Фіалка -ніжність, доброта. Нарцис - себелюбство, самозакоханість).
6.
Робота з коментарем підручнику (Легенда про Нарциса).
7.
З'ясування символічного змісту казки. Словникова робота.
Символ(від гр. «умовний знак»,
«натяк») - предметний або словесний знак,
який в алегоричній формі виражає сутність певного явища.
-
Чи розкриває назва казки її зміст?
-
Як ви можете пояснити безумовно символічне значення назви твору «Хлопчик-зірка»?(назва
може натякати на «зіркову» хворобу хлопчика, його зухвалість і зверхність до
інших; на його красиву зіркову зовнішність і внутрішню порожнечу; на те, що він , як і
зірки, холодний у ставленні до людей.)
8.
Виконання творчого завдання. Усний твір - роздум
«Що таке справжня краса?»
9.
Словникова робота.
Спробуйте за допомогою
слів-синонімів пояснити значення слова «конфлікт». (Суперечка, протиставлення,
протистояння, протиріччя, зіткнення, боротьба. Зверніть увагу на тлумачення
цього поняття у словнику.( Робота в зошиті)
Конфлікт - зіткнення в художньому творі
протилежних явищ, подій, вчинків, персонажів, поглядів).
10.Інтерактивна вправа «Мозковий
штурм».
Визначте, які конфлікти є у казці
«Хлопчик-зірка»?(3овнішня краса хлопчика та потворність його внутрішнього
світу; добро, яке розкривається через милосердя, любов до людей,
безкорисливість; зло, що демонструється жорстокістю, себелюбством, зверхністю).
11.Робота з ілюстраціями.
-Як ви думаєте, що зображено на малюнку за допомогою
образотворчого мистецтва? (Добро і зло)
-
Яким постає добро?(Світлим, радісним)
-
Яким є зло?(Колючим, безбарвним, темним).
-
Отже, у якому світі краще жити: світлому. Яскравому, радісному чи колючому,
безбарвному, темному?
-
Як ви думаєте, від кого і від чого залежать навколишній світ, ваше життя?
12.Робота з епіграфом.
Прокоментуйте слова, взяті за епіграф.
Правильність ваших думок
підтверджують слова автора казки: «Отак три роки блукав він по світу і ніде
ніколи не зустрів ані любові, ані доброзичливості, ані милосердя; весь світ повівся
з ним так само жорстоко,як він чинив у дні своєї гордині».
V.
Підбиття підсумків уроку.
Учитель. Внутрішня краса, безперечно, важливіша. Можна
бути гарним зовні, але якщо душа жорстока, то краса тільки відштовхує людей. І
навпаки: можна бути негарним зовні. Але якщо душа добра і милосердна - ніхто
цього не помітить. Як не помітили зайчик. Прокажений непривабливої зовнішності
Хлопчика-зірки. Оскар Уайльд акцентує увагу на поєднанні краси зовнішньої і
внутрішньої, адже недарма автор повертає героєві вроду тільки після його
усвідомлення та спокути ним гріхів,тільки після здійснення Хлопчиком-зіркою
добрих вчинків.
2. Інтерактивна вправа «Закінчіть речення».
-
Сьогодні на уроці я дізналася(дізнався)...
-
Найбільше мені запам'яталося...
-
Я зрозумів( зрозуміла), що важливіше...
VI.Домашнє завдання.
Скласти простий
план казки.
Немає коментарів:
Дописати коментар