Гаврилівська загальноосвітня школа I – III ступенів
Каланчацької районної ради
Оптимістичний пафос оповідання.
Уславлення сили людського духу і віра в людину. Андрій Соколов і Ванюша.
Світова література 7 клас
Вчитель: Тополя О. В.
Тема. Оптимістичний пафос оповідання. Уславлення сили людського духу і
віра в людину. Андрій Соколов і Ванюша
Мета: розкрити пафос оповідання; продовжити роботу над аналізом образу
Андрія Соколова, його
стосунків з Ванюшкою; розвивати навички аналізу художнього твору, навички читання; виховувати в учнів шанобливе
ставлення до сильного, стійкого
характеру.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет М.Шолохова, ілюстративний матеріал до твору,
виставка книжок про Велику Вітчизняну
війну; аудіо-запис пісні М. Блантера на слова М. Ісаковського «Враги сожгли
родную хату»
Епіграф до уроку:
Одна и та сама сила, яка приходить лихоліттям, добрих
перевіряє, очищає, а поганих відсіває, спустошує, викорінює.
Августин Блаженний
Хід уроку
I.Мотивація навчальної діяльності учнів.
Слово вчителя / звучить
мелодія пісні на воєнну тематику/ Війна… Страшне, як сама смерть, слово. Навіть
страшніше, тому що смерть для кожної людини – природне, неминуче закінчення
життя, а війна – страхіття, викликані злою волею інших людей.
Война – жестче нету слова,
Война – печальней нету слова,
Война – святее нету слова .
В тоске и славе этих лет.
Писав російський поет О.Твардовський, який разом із
співвітчизником М.Шолоховим, німцем Г.Беллем та рядом інших письменників
звернулися у своїй творчості до цієї страшної теми.
Хоч би стільки книжок було написано про Велику Вітчизняну
війну, мабуть, ніколи не настане час, коли можна буде стверджувати, що вже
досить сказано. Висловити все не вдасться нікому, бо не було міри героїзму
людей, виявленому на війні, не має міри горю і стражданню, які принесла вона на
своїх чорних крилах. Письменники, художники, музиканти звертаються у своїх
творах до теми війни, щоб залишити в пам’яті події, які розкривають велич перемоги
народу. Забуття – підстава для повторення. Величне можна розгледіти на відстані, тому ще
не одне покоління вдивляється в ті буремні 1941-1945 роки.
Коли
б сьогодні зібрати всі книжки, написані про Велику Вітчизняну війну, то наша
класна кімната навряд чи вмістила б їх водночас. Та є твори, які не просто
висвітлюють події, а й передають душу війни, є пам’ятником полеглим за
Батьківщину. До таких творів належать оповідання М.Шолохова «Доля людини», над
змістом якого ми почали працювати на попередньому уроці.
II. Актуалізація опорних знань.
- Бесіда
-
Хто головний
герой оповідання?
-
Чому автор дав
узагальнену назву твору?
-
Чи можна було
б його назвати «Доля Андрія Соколова» або «Доля солдата»?
-
Що втратило б
при цьому оповідання?
- «Словникове лото» (за окремими словами скласти вислів).
Рідше,
героїзм, характер, ніж, зустрічається.
/«Характер
зустрічається рідше, ніж героїзм.»/ Поль Клодель/
Господарі,
долі, люди, власної.
/«Люди
– господарі власної долі» В.Шекспір/
Формує,
долю, характер.
/«Характер
формує долю»/
- Слово вчителя.
Якщо
ми поділяємо думки, висловлені Полем Клоделем, Вільямом Шекспіром та невідомим
автором, то давайте спробуймо осягнути долю та силу характеру Андрія Соколова.
За силою характеру, стійкістю, упертістю в боротьбі за життя, духом відважності
Андрій Соколов нагадує Іллю Муромця, Тараса Бульбу.
III. Робота над темою уроку.
- Прослуховування аудіо-запису пісні М. Блантера на слова М. Ісаковського
«Враги сожгли родную хату».
- Слово учителя про історію створення оповідання.
- Робота з епіграфом.
-
Як лихоліття
змогло розкрити силу характеру Андрія Соколова, знайомих вам ветеранів війни,
героїв творів про війну, які ви читали?
- Бесіда.
-
Який натрій
виник у вас, коли ви прочитали останню сторінку оповідання?
-
Назвіть героїв
оповідання?
-
Де
відбуваються дії твору?
-
Чому, перш ніж
почати розповідати історію свого життя, Соколов відправив Ванюшку погратися
біля води?
-
Що найбільше
вразило оповідача під час зустрічі з Андрієм Соколовим?
- Робота в трійках.
Завдання:
схарактеризувати Андрія Соколова, використавши цитати. Скласти опорну схему.
I гр.- Андрій
Соколов до війни.
II гр.- Андрій
Соколов на фронті.
III гр.- Андрій
Соколов у полоні.
IV гр.- Андрій
Соколов після війни.
- Колективна робота.
Складання
узагальненої характеристики героя/із запропонованих характеристик вибрати притаманні Андрію Соколову/.
- Робота з порівняльною таблицею.
«Андрій
Соколов і Ванюша»
Соколов
|
Спільне
|
Ванюша
|
Дорослий бувалий солдат
«очі, немов присипані попелом», одягнений знічев’я, відроджується для нового
життя.
|
Втрата близьких, потреба
в любові, піклуванні.
|
Дитина, бідний нужденний
«світлі, як небо», очі, просто, але добротно одягнений.
|
- Зачитування творів, написаних учнями дома («Я проти війни»).
IV. Рефлексія
- Читання вчителем поезії
О.Твардовського «Нет, жизнь меня не обделила»
- Робота над словами М. Шолохова.
«Я
хотів би, аби мої книжки допомогли людям стати кращими, чистішими душею,
пробудити любов до людини… Якщо мені хоч почасти це вдалося, я щасливий».
V.
Підсумок
уроку. Оцінювання учнів.
VI.
Домашнє
завдання. Прочитати повість Б. Васильєва «А зорі тут тихі».
Немає коментарів:
Дописати коментар