пʼятниця, 3 березня 2017 р.

Д. Дефо. Роман «Життя і незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо» – гімн цивілізованій людині. Конспект уроку позакласного читання. Бінарний урок (зарубіжна література + англійська мова)

Гаврилівська загальноосвітня школа I-III ступенів
Каланчацької районної ради





Д. Дефо. Роман «Життя і незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо» – гімн цивілізованій людині.
    Конспект уроку позакласного читання. Бінарний урок (зарубіжна література + англійська мова).
   Учителі: Дудченко Г. М. , Тополя О.В.



 









  
2016 рік
Тема. Роман Д. Дефо «Життя і незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо» - гімн  цивілізованій людині.
Мета: познайомитися із життєвим і творчим шляхом Д.Дефо, розкрити ідейно-художній зміст роману, охарактеризувати образ Робінзона; розвивати навички аналізу художнього твору , усне зв’язне англійське та українське мовлення, навички перекладу; збагачувати систему духовних і моральних цінностей учнів, їхні життєві орієнтації.
Обладнання: портрет письменника, текст роману, тести для перевірки знання тексту роману, учнівські ілюстрації, презентація, фрагмент художнього фільму, «чорна скриня».
Епіграф до уроку: Дефо – художник, який оспівав силу й мужність людини, її енергію та працьовитість. (О. Анікст)
                В усякому злі треба вбачати якесь добро. (Д. Дефо).

Хід уроку
I.                   Організаційний момент.   1.Слово вчителя ( учителі по черзі вітаються українською та англійською мовами). Дорогі шестикласники, не дивуйтеся тому, що сьогодні на урок до вас прийшли двоє вчителів, адже урок у нас незвичайний, а бінарний. Сподіваємося, що ви прийшли на заняття абсолютно підготовлені,  із гарним настроєм і бажанням отримати задоволення від його проведення.(Учні по черзі промовляють фразу англійською мовою про те, що до уроку готові і мають гарний настрій). А раз так, дозвольте розпочати.
II.                 Мотивація навчальної діяльності учнів. 1.Демонстрація початкових кадрів фільму. 2. Слово вчителя. 30 вересня1659 року вступив на берег безлюдного острова герой роману відомого англійського письменника Даніеля Дефо. Завдяки чому йому вдалося вижити,не втратити людської подоби, розвинути свої вміння і навички піде мова на нашому сьогоднішньому  уроці.
III.              Повідомлення теми і мети уроку.
IV.             Робота над змістом уроку.
1.Слово вчителя англійської мови.
2. Розповідь заздалегідь підготовлених учнів про життєвий і творчий шлях Д. Дефо.(Демонстрація відповідного слайда презентації).
3.Вчитель зарубіжної літератури. У першому виданні «Робінзона Крузо», надрукованому Лондоні 25 квітня 1719 року, не було вказано імені автора. Д. Дефо видав цей твір за рукопис, створений самим героєм історії. Ви здивуєтесь, але книжки Д.Дефо «Робінзон Крузо» немає! Роман мав іншу назву.
3. Ділова гра «Перекладачі».(Учні перекладають титульну сторінку роману).
4.Вчитель зарубіжної літератури. Кожен твір художньої літератури має свою історію написання, не винятком є і роман Д.Дефо.
5. Індивідуальні повідомлення учнів про історію написання роману , прототипа Робінзона.
6. Теорія літератури. Прототип.
7.Літературний диктант.(Тестова перевірка знання тексту).
8.Вчитель зарубіжної літератури. Тривалий час Робінзон боровся за виживання на острові, а потім зробив усе можливе,щоб його життя було більш-менш комфортним. Для цього він змушений багато чого навчитися.
Робота над схемою «Це виготовили руки Робінзона».
9.Отже,наш герой здобув навички найрізноманітніших професій. Давайте зясуємо яких.
Прийом «Знайди зайве» . Озвучування назв професій англійською мовою.
10. «Чорна скриня».
11. ФІзкульхвилинка . Англійською мовою учні співають пісню.
12. Виконання завдання :відновлення хронології подій.
13.Виконання завдання: дібрати до ілюстрацій  відповідні речення англійською мовою.
14.Вирішення проблемного питання. Які із запропонованих речей ви взяли із собою в разі необхідності на безлюдний острів?
15.Бесіда.Чому дати 1вересня, 30 вересня, 19 грудня стали для Робінзона фатальними?
V. Рефлексія.1. Складання формули успіху Робінзона.
 ( Віра + Розум + Наполегливість + Праця )
2.Складання сенкану. Робінзон
Вірить, майструє, перемагає
Здатний долати складні випробування
Переможець.
VI. Підсумок уроку. Оголошення оцінок.

VII. Домашнє завдання. До наступного уроку позакласного читання прочитати

ПОДОРОЖ ГОЛОВНОГО ГЕРОЯ СКРУДЖА У ЧАСІ ТА ПРОСТОРІ ЯК МОЖЛИВІСТЬ ОСЯГНУТИ СВОЄ ЖИТТЯ (за повістю Ч. Діккенса "Різдвяна пісня в прозі")

Гаврилівська загальноосвітня школа І –ІІІ ступенів






ПОДОРОЖ ГОЛОВНОГО ГЕРОЯ СКРУДЖА У ЧАСІ ТА ПРОСТОРІ ЯК МОЖЛИВІСТЬ ОСЯГНУТИ СВОЄ ЖИТТЯ (за повістю Ч. Діккенса "Різдвяна пісня в прозі")




                                                                  Конспект уроку
                                                                            із світової літератури
                                                      в 6 класі


                                                                                                      Учитель: Тополя О.В.







ПОДОРОЖ ГОЛОВНОГО ГЕРОЯ СКРУДЖА У ЧАСІ ТА ПРОСТОРІ ЯК МОЖЛИВІСТЬ ОСЯГНУТИ СВОЄ ЖИТТЯ (за повістю Ч. Діккенса "Різдвяна пісня в прозі")
Мета: підготувати учнів до сприйняття та розуміння змісту повісті, зорієнтувати їх у специфіці ідейного спрямування твору та його композиції; вчити аргументовано відповідати на запитання; розвивати образне мислення; виховувати гуманістичні ідеали.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
       Обладнання: портрет Ч. Діккенса, ілюстрації до твору.
Епіграф:
Це радісні дні — дні милосердя і доброти, дні у всьому календарі, коли люди, наче з мовчазної згоди, вільно розкривають одні одному серця.
Ч. Діккенс
І. Підготовка до сприймання навчального матеріалу
1.  Слово вчителя.
Усі ми знаємо, що Різдвяні свята — це світлі й радісні дні, що дарують злагоду нашим душам. Недарма ще в XIX столітті Ч. Діккенс написав про Різдво.
2.  Робота з епіграфом до уроку.
3.   Інтерактивна технологія "Мікрофон".
— Що вам відомо про Різдво?
1 учень. Різдво — це одне з найвеличніших християнських свят.
2  учень. Це свято народження Ісуса Христа.
3  учень. У давнину це було свято Коляди — народження Сонця.
4   учень. Його святкували 22 грудня, якраз на зимове сонце­стояння, коли день починає довшати.
5  учень. За старим стилем свято починалося 25 грудня ввечері, а за новим — 6 січня ввечері.
• Учитель.
Різдво розпочинається в Україні у православних і греко-католиків 6 січня різдвяною вечерею, а у римо-католиків — 24 грудня. Отже, Різдво — це свято добра, милосердя, любові, бо Ісус Христос є символом любові та всепрощення. Кожна людина чекає від цього свята справжнього дива, бо душа потребує його. Для одних це може бути річ, про яку давно мріяв, для інших — зустріч із друзями, а для когось - зустріч із цікавою кни­гою. Саме така зустріч чекає на нас на сьогоднішньому уроці.
Наше завдання — розглянути зміст повісті  Ч Діккенса "Різдвя­на пісня в прозі". Для цього ми вирушимо в уявну подорож сто­рінками "Різдвяної пісні", разом із літературним героєм помандрує­мо у часі й просторі, допоможемо героєві осягнути власне життя і зробити певні висновки, а також розвиватимемо вміння висловлю­вати свої думки з приводу прочитаного, розвивати навички вираз­ного читання, творчу уяву, формувати гуманістичні ідеали — сумління, справедливість, милосердя.
II. Робота над темою уроку
          –  Отже, вирушаємо в уявну подорож сторінками "Різдвяної пісні в прозі".
Перша сторінка подорожі Скруджа
"Англія XIX століття. Лондон. Вечір напередодні Різдва"
1.   Рольова гра.
Скрудж. Що це ви все про святки та про святки? Багато вам користі від цих святок? Дурниці то все! Нісенітниця!
Учитель. Шановний пане! Даруйте, хто ви?
2.  Діти, ви знаєте цього пана?
Учні. Так, це містер Скрудж - жорстока і скупа людина, нега­тивний герой повісті Ч. Діккенса "Різдвяна пісня в прозі".
2.  Бесіда за прочитаним.
-       Як Ч. Діккенс характеризує Скруджа у творі? Підтвердьте цитатою з тексту.
-       Чи любив він святкувати Різдво?
-       Як він називав це свято? (Дурницею, несерйозною справою.)
-       Як до нього ставилися бідняки Лондона? А як він ставився до них? (Не любив бідняків, а вони його боялися.)
Учитель. Ми вже говорили, що у Святвечір можуть відбувати­ся різні дива. (Лунає дзвін різдвяних дзвіночків.)
-       Що це за звук? Звідкіля він?
-       Коли і за яких умов почув його Скрудж? (Звук дзвіночків він почув удома, сидячи у своєму кріслі, а згодом у кімнаті з'явився при­вид його компаньйона Марлея.)
3.  Рольова гра.
Розповідь від імені Марлея про те, з якою метою він з'явив­ся в кімнаті Скруджа. ("Це я, Марлей, твій компаньйон, Скрудже, це я, Яков Марлей, говорю тобі, що у людини не повинна душа бути замкнена, треба, щоб вона зустрічалася зі своїми близькими, щоб мала співчуття до інших. Коли не робила цього за життя, то мусить спокутувати це по смерті. Вона засуджена тинятися по світі і бачити те, до чого вона вже не може долучитися. Я допомо­жу тобі змінитися. До тебе прийдуть три Духи. Без їхнього візи­ту матимеш таку долю, як я. Сподівайтеся першого з них завтра о першій ночі. Другого сподівайтеся на другу ніч в ту саму годину. Третій прийде на третю ніч з останнім дзвоном півночі".)
Друга сторінка подорожі Скруджа "До втрачення ідеалів минулого"
·     Бесіда.
-  Котрий із Духів з'явився першим? (Дух Минулого Різдва.)
-  Опишіть зовнішній вигляд гостя, який завітав до Скруджа першим.
-  Куди повів Скруджа Дух Минулого Різдва? (До школи.)
-  Кого герой там побачив? (Самого себе в дитинстві.)
-  Яким був Скрудж у дитинстві? (Бідним, забутим усіма хлоп­чиком.)

·        Складання "грона" "Скрудж у Минулому" (інтерактивна тех­нологія "Гронування").
·      Продовження бесіди.
-       Чи були в маленького Скруджа друзі? (Ні, його друзями були герої прочитаних книг.)
-       Коли герой побачив себе, такого самотнього в дитинстві, які почуття охопили його? Які слова вирвалися з уст? ("Бідне хлоп'я!" Його охопило почуття жалю. Згадав маленького хлопчика, якого образив напередодні Різдва і вперше пошкодував про це.)
-       Чи були у нього рідні? (Так, батько і сестра.)
-        Які стосунки були у нього із сестрою? (Батько завжди серди­тий, але подобрішав, дозволив синові повернутися зі школи додому, із сестрою наш герой товаришував.)
-       Ким для Скруджа була дівчина в жалобі? (Його коханою.)
-       Чому він так легко відмовився від неї? (Бо став багатим, а вона бідна, і у неї не було посагу.)
-       Яким було майбутнє його коханої? (Щасливим, мала любля­чого чоловіка, дітей.)
·      Робота в парі.
-       Простежити за текстом, як реагує наш герой на все побачене під час першої подорожі.
Третя сторінка подорожі
"У безглуздій самотній сучасності"
-       Другим завітав до Скруджа Дух Теперішнього Різдва.
·          Бесіда.
-       Що ми довідалися з тексту про цього Духа? (Учні зачиту­ють опис Духа.)
-       Із якою метою Дух завітав до старого? Як він про це говорить? (Щоб учити тебе. І хоче, щоби Скрудж скористався з його науки.)
-       Що побачив Скрудж, подорожуючи з Духом Теперішнього Різдва? (Як люди святкували Різдво і яке в них було ставлення до цього свята.)
-       Куди привів Скруджа Дух Теперішнього Різдва? (У сім'ю Скруджевого писаря Кретчита.)
-       Скільки осіб налічувала сім'я? Назвіть їх, (П'ятеро — мати, батько і троє дітей.)
-       Які страви були на їхньому святковому столі?
-       Які стосунки панували у цій сім'ї? Доведіть це текстом.
-       Спостерігаючи за святкуванням у родині Кретчитів, про що хотів дізнатися Скрудж? (Про долю сина писаря Тайні Тіма.)
-       Чи задовольнив Дух прохання Скруджа?
-       Що він сказав старому?
-       Як почувався Скрудж після цих слів? (Ще нижче нахилив голову і, тремтячи, опустив очі.)
-       Як святкує Різдво сім'я його племінника? (Виразне читання в особах від слів "Він сказав, що Різдво — дурниця" до слів "А я вважаю, що цілком пристойно".)
-       Як ставляться до Скруджа в цій сім'ї? (Племінник жаліє дядька за те, що той не визнає Різдва.) Як змінюється настрій героя, коли він спостерігає за сім'єю племінника під час Святвечора? ("Серце його все м'якшало та м'як­шало, втручався у забаву, цікавиться всім, що діялося навкруги".)
-       Чи був Дух Теперішнього Різдва задоволений змінами, що поступово відбувалися зі Скруджем? ("...був втішений з такого Скруджевого настрою.. " )
Четверта сторінка подорожі
"До можливого майбутнього"
1)    Із якою метою Скруджа відвідує Дух Майбутнього Різдва? (Щоб показати тіні тих подій, що мають статися.)
2)    Опишіть цього Духа. (Учні зачитують опис Духа.)
3)    Що відчуває Скрудж, побачивши Духа Майбутнього Різдва? (Злякався: "Боюся тебе більше, ніж других духів...")
•     Прийом "Гронування".
-       Спираючись на інтерактивну технологію "Гронування", дай­те відповіді на запитання:
-       Що почув наш герой про себе? (Нічого втішного.)
-       Чи є хоч одна людина, яка за ним сумує? (Ні)
-       Які видива Духа Майбутнього Різдва дуже налякали Скруд­жа? (Цвинтар, могила, надгробний камінь із його прізвищем.)
-       Чи є люди, які радіють його смерті? (Так, сім'я боржника.)
·    Виразне читання в особах.
Уривок від слів "Духу, - скрикнув Скрудж" до слів "З цього могильного каменя".
-       Який урок виніс наш герой із побаченого? (Учні зачитують цитату "Я шануватиму в своєму серці Різдво і думатиму про нього цілий рік! Я спонукаю минуле теперішнім і майбутнім. Усі три Духи будуть завжди зі мною. Я не забуду їхньої науки. О, скажи мені, що я можу стерти запис з цього могильного каменю".)
І, нарешті, перегортаємо останню сторінку нашої подорожі "Пере­родження Скруджа". Наш герой прокидається зовсім іншою людиною.
·        Гроно "Переродження Скруджа".
Спираючись на гроно "Переродження Скруджа", дайте відповіді на запитання:
-           Як Скрудж спокутує Минуле Теперішнім і Майбутнім?
-           Чи змінилося його ставлення до Різдва, до людей, що його оточували? (Змінюється, визнає це свято, святкує його, допомагає бідним.)
            ІІІ. Підбиття підсумків уроку
• Учитель.
-       Ось добігла кінця наша подорож. Справді, у неї казкове за­вершення. Всі щасливі й Скрудж також. Хоча в житті таких казко­вих перетворень, на жаль, не буває, але письменникові так хотілося, щоб усі черстві серця та душі вмить, за велінням різдвяних чарів, перетворилися на добрі й чуйні. Він вірив у любов і милосердя. А ми з вами завдяки доброму генієві письменника тепер знаємо, що людське щастя не залежить від багатства. І лише добрій, щедрій людині відкриті істинні радощі буття.
1.     Виписати цитати для характеристики образу Скруджа.
2.     Знайти в тлумачному словнику слово "деградація", виписати його значення та дібрати цитати для характеристики образу Скруджа.
3.     Написати твір-роздум на тему "Я серед людей".

Урок зображення трагедії відчуження особистості в новелі «Перевтілення»

Гаврилівська загальноосвітня школа I-III ступенів







Франц Кафка. Зображення трагедії відчуження особистості в новелі «Перевтілення». Образ Замзи як гротескний літературний автопортрет письменника й уособлення типу «маленької людини» XX століття




                                                                                        Конспект уроку світової літератури в
                                                                                        11 класі.
                                                                                         Учитель: Тополя О. В.



                            

                           2013 РІК

Тема. Франц Кафка. Зображення трагедії відчуження особистості в новелі «Перевтілення». Образ Замзи як гротескний літературний «автопортрет» письменника й уособлення типу «маленької» людини XX століття.  
Мета: з’ясувати , як у новелі Ф. Кафки зображено  трагедію відчуження людини в суспільстві, яке місце в її ідейному змісті посідає головний герой, навчати аналізувати літературний образ через постановку запитань, дати можливість усвідомити, що внутрішні суперечності образу є його звичайними і необхідними елементами;
    розвивати навички аналізу модерністського твору, вміння аналізувати образи, висловлювати власні  думки;
    виховувати в дітей повагу до особистості, співчуття до чужого лиха, милосердя, готовність надати допомогу ближньому, любов і взаєморозуміння в родині, нетерпиме ставлення до егоїзму, байдужості.

Обладнання: портрет Франца Кафки, узагальнюючі схеми.
Тип уроку: урок-роздум з елементами евристичної бесіди.
Епіграф до уроку: «Я думаю, що нам слід читати тільки ті книжки, які ранять і терзають нас. Якщо книжка, яку ми читаємо, не бє нас по голові, то навіщо її читати?» 
       Ф. Кафка

Хід уроку
I.                  Актуалізація опорних знань учнів.
Учитель. Тема перетворення давно існує в творчості всіх народів. Вона була центральною в творчості античних письменників.
- Хто з великих римських письменників описав 250 сюжетів найрізноманітніших перетворень богів, героїв, царів, звичайних людей в тварин, комах, дерева?
II.                Мотивація навчальної діяльності учнів. Слово вчителя.
Памятаєте стару добру казку «Дикі лебеді» Г. К. Андерсена, коли красуня сестриця рятувала братів, які перетворилися на диких лебедів. А Іванка, який напився водиці з озера і став козлятком? А хто в дитинстві не співчував молодому герою казки «Аленький цветочек» с. Аксакова, який перетворився на потвору? Що ж урятувало цих героїв від злих чарів?
(Добро, любов, співчуття, людське милосердя. І це так прекрасно – повернути людині людське життя).
А тепер пригадайте, про який світ ідеться в творі Ф. Кафки «Перевтілення»?
(Світ у новелі не казковий. Це – інший світ, де перетворення можливі лише в гірший бік, і нікому пожаліти нещасну людину, нікому поспівчувати. Жорстокий, незатишний, химерно потворний світ. На людину чатує лише смерть, як вихід зі страшного становища.)
 Питання життя і смерті багато разів поставало у світовому мистецтві. Кожен намагався зазирнути в шпаринку, яка відмежовувала цей світ від того невідомого і загадкового. Спробуймо ж і ми зазирнути у внутрішній світ людини-комахи Грегора Замзи, розібратися в його психології, зясувати обставини, які спричинили жахливе перетворення героя.

III.Оголошення теми, мети уроку. Робота з епіграфом.
-         Як ви вважаєте , твір Ф. Кафки належить до тих, що ранять душу?
-         Як ви розумієте вислів про те, що твори Кафки належать до категорії «святості, а не літератури»?
IV.Робота над темою уроку.
1.Учитель. «…я з давніх пір ховався від  Тебе – в свою кімнату, в книги, в навіжені ідеї, у божевільних друзів; я ніколи не говорив з Тобою відверто… ніколи не виявляв родинні почуття.. Я був боязкою дитиною… По суті своїй Ти добра, і мяка людина, але…Ти виховуєш дитину тільки відповідно до свого особистого характеру – силою, криком, запальністю… Ти прагнув виховати в мені сильного і сміливого юнака… Я  згадую лише один випадок із дитинства.. Якось вночі я весь час скиглив, просив пити, а певно, почасти щоб позлити вас, а почасти розважитися. Після того як сильні погрози не допомогли, ти вийняв мене з ліжка. Виніс на балкон і залишив там на деякий час самого, в сторонці, перед замкнутими дверима… тоді, зрозуміло, відразу затих. Але мені була заподіяна велика шкода. Я так і не зміг зясувати взаємозв’язок між цілком зрозумілим для мене, нехай і безглуздим проханням дати попити і несказанним жахом вилучення з кімнати. Згодом я все ще страждав від болісного уявлення, як величезний чоловік, мій батько, вища інстанція, майже без причини вночі може підійти до мене, витягти з ліжка і винести на балкон – ось, виходить, якою нікчемою я був для нього…».
2. Запитання до учнів.
-Прокоментуйте уривок листа Кафки.
3.Учитель. Письменник скрізь і завжди відчував себе чужим: у місті, в країні, у світі. Його рідні – мати та три сестри – не розуміли його, хоча й любили по-своєму. Проте найдраматичнішими були взаємини Кафки з батьком. Герман Кафка – комерсант середнього достатку - мав галантерейну крамницю. Він вибився в люди без сторонньої допомоги, і це позначилося на його характері: упертий, самозакоханий, властолюбний, батько постійно дорікає синові, що той живе на усьому готовому. Йому так і не вдалося збагнути, що інтереси Франца абсолютно відрізняються від його власних. У листі до батька син наголошував, що, спілкуючись з ним, він втратив віру в себе, а натомість отримав почуття провини.
       Головного героя оповідання «Перевтілення» Грегора Замзу Кафка вважав своїм «автопортретом». Про це свідчить і прізвище Замза, яке є криптограмою(тайнописом) прізвища Кафка: літера «з» у слові «Замза» розташована так само, як і літера «к» у слові «Кафка».
   Образ Грегора Замзи – гротескний образ.
Словникова робота. Гротеск – щось дивне, що виходить за звичні рамки, зображення людей і предметів у фантастичному перебільшенні, потворно-комічномувиді мистецтва, літературі.
       Грегор Замза , як і його творець, безмежно самотня людина, яка протистоїть цілому світу і гине у цьому протистоянні.
3. Евристична бесіда.
- Що нам відомо про Грегора Замзу? Чим він займався?
(Комівояжер, біля 30 років, він погано харчується, мало спить, але йому необхідно сплатити борги батьків, а на це піде 5-6 років, тобто вся молодість).
- Яким було життя Грегора до перетворення?(Навчався у звичайній школі, торговельному училищі, служив в армії лейтенантом, потім працював, не жаліючи сил, і зміг купити квартиру батькам, чим дуже гордився. Радіє, коли може покласти на стіл велику суму грошей, бачити щасливі обличчя близьких і відчути їх теплоту).
 - Чи є у героя захоплення?
(Так, але вони примітивні, випилювання рамок з дерева, читання газет).
-Чи була у Грегора кохана дівчина? (Ні. Він згадував касиршу із магазину капелюхів, до якої він довго залицявся).
- Яким він був сином, братом?(Чудовий, турботливий, люблячий син і брат).
- Яке слово найчастіше вживав Грегор? (Обовязок, зобов’язаний).
- Як він відносився до своєї служби?(Він працював на совість, хоча не любив свою роботу).
- Як він почував себе серед людей?(Він почував себе вкрай самотнім).
- Якби з ним нічого не трапилося, яким би було його подальше життя?(Сірим, буденним, безрадісним, бездуховним).
4. Учитель.
- Давайте підведемо підсумок сказаного про Грегора, назвемо плюси і мінуси в характері нашого героя.
5.Робота зі схемою.

                                          Грегор Замза
+                                                                                 -
Доброта                                                                       обмеженість
Почуття обов’язку                                                      порожнеча в житті
Добросовісність                                                          відсутність достойної мети
Альтруїзм
Гарний виконавець
6. Учитель.
- Світ для Грегора - це його родина. Прослідкуємо особливості стосунків у родині Грегора Замзи.
7.Продовження бесіди.
- Як відносилася родина до Грегора до перевтілення, коли він іще приносив гроші?( Тепло, сердечно, а потім почали сприймати це як повинність з його боку).
- Чи могли члени родини заробляти гроші, а не покладатися лише на Грегора?(І батько, і сестра могли працювати і полегшити його життя, але не робили цього).
- Що відчувають і про що думають члени родини? Як вони себе поводять, коли розуміють, що з Грегором щось трапилось?(Спочатку схвильовані, шукають слюсаря, хочуть кликати лікаря).
- Хто, на вашу думку, найжорстокіше поводиться з Грегором?(Сестра, вона його зраджує, зраджує їх дружбу. Вражає відношення до сина і з боку батьків).
8. Учитель.
Тобто, як характеризує цих людей відношення їх до близької людини?(Робота зі схемою). Родина: жорстокі, думають тільки про себе, не вміють співчувати, черстві, перестали бути людьми, втратили звичайні людські почуття.
9. Продовження бесіди.
- Чи перестав Грегор бути людиною?( Людські почуття в ньому загострилися іще більше, він став делікатнішим, бережливіше відноситься до людей, йому соромно, що він не може утримувати родину).
   Учитель. Таким чином, Грегор залишився людиною, зовні залишившись комахою, а його рідні, залишаючись зовні людьми, перестали ними бути.
- Де герой почував себе в безпеці і чому саме там?( У своїй кімнаті, тому що  тут він був позбавлений страждань, яких йому спричиняють близькі, він самотній).
- Яка деталь у тексті підкреслює його трагічну самотність, відірваність від сімї?( Двері, вони постійно зачиняються перед ним).
- Що заставляє Грегора прийняти рішення піти із життя?(Близькі його не розуміють, він зрозумів, що заважає їм жити, вести звичний спосіб життя).
- А що було останньою краплею в переповненій чаші його страждань?( Гнів сестри: «Ми повинні позбутися його. Нехай забирається звідси». Слова батька: «Якби він розумів нас…».
- Як описана смерть Грегора?( Скупо, лаконічно. Він думав про сімю ніжно і з любовю).
  Учитель. Справді страшний, перевернутий світ: співчувають не здорові близькі люди тяжко хворому, а він – їм.
- Як на смерть Грегора відреагували близькі?( Спокійно, з почуттям полегшення).
- Який же фінал оповідання і яке його значення? ( Відпочинок сімї, прогулянка на природу, життя ніби - то продовжується, але цей світ, наповнений жорстокими нелюдами приречений, тому що в ньому гине трудівник, альтруїст Грегор Замза).
10. Словникова робота. Альтруїзм – безкорислива турбота для добра інших та готовність пожертви для них особистими інтересами.
 - А чи був у нього шанс? У чому він заклечається?( Шансу вижити не було, тому що врятувати героя могло тільки кохання, а його рідні не здатні були любити).
11. «Мозковий штурм».
Проблемне запитання:
- Що може допомогти людині знайти гармонію зі світом?
(Інша людина, власна екзистенція, соціальне становище, Бог).
V. Підведення підсумків обговорення.
- Яка ідея твору? Що хотів показати нам автор?(Світ кошмарний, катастрофічний, людина в ньому самотня. Життя – ланцюг страждань. Людина не може змінити цей світ, розірвати цей ланцюг.)
Учитель. Це основна теза модернізму. Саме модернізм вніс у літературу мотиви, яким притаманні антигумманість, антилюдяність. І ми зробили спробу проаналізувати  персонаж модерністського твору Кафки.
- Кафка називав Ф. Достоєвського своїм найулюбленішим письменником. Він, як і російський письменник, глибоко страждав зі своїми героями. А чим творчість Кафки відрізняється від творчості Достоєвського?( Ф. Достоєвський бачив вихід із кошмарної дійсності в релігії, Кафка ж не бачив його взагалі. І, можливо, десь на краю свідомості залишилася думка : людина здатна боротися за право на життя в цьому світі. Не випадково автор «Перевтілення» писав у своєму щоденнику: «Щасливий я буду тільки тоді,коли б зміг привести світ до чистоти, правди та сталості».
Заключне слово вчителя. Як же вижити нам в цьому складному, деколи кошмарному світі? На це запитання не можна дати готової відповіді, кожен повинен зробити сам свій моральний вибір.
  Але пам’ятайте, від правильності його залежить, чи будете ви людиною, чирвами станеться страшне перевтілення…
VI.Оцінювання діяльності учнів на уроці.

VII. Домашнє завдання. Презентувати життєвий і творчий шлях Д. Джойса.