Гаврилівська загальноосвітня
школа I-III ступенів
Франц Кафка. Зображення трагедії відчуження
особистості в новелі «Перевтілення». Образ Замзи як гротескний літературний
автопортрет письменника й уособлення типу «маленької людини» XX століття
Конспект
уроку світової літератури в
11 класі.
Учитель:
Тополя О. В.
2013 РІК
Тема. Франц Кафка. Зображення трагедії відчуження
особистості в новелі «Перевтілення». Образ Замзи як гротескний літературний
«автопортрет» письменника й уособлення типу «маленької» людини XX століття.
Мета:
з’ясувати , як у новелі Ф. Кафки зображено трагедію відчуження людини в суспільстві, яке
місце в її ідейному змісті посідає головний герой, навчати аналізувати
літературний образ через постановку запитань, дати можливість усвідомити, що
внутрішні суперечності образу є його звичайними і необхідними елементами;
розвивати навички аналізу модерністського
твору, вміння аналізувати образи, висловлювати власні думки;
виховувати в дітей повагу до особистості,
співчуття до чужого лиха, милосердя, готовність надати допомогу ближньому,
любов і взаєморозуміння в родині, нетерпиме ставлення до егоїзму, байдужості.
Обладнання: портрет Франца Кафки, узагальнюючі схеми.
Тип уроку: урок-роздум з елементами евристичної бесіди.
Епіграф до уроку: «Я думаю, що нам слід читати тільки ті книжки, які
ранять і терзають нас. Якщо книжка, яку ми читаємо, не б’є нас по голові, то навіщо її читати?»
Ф. Кафка
Хід уроку
I.
Актуалізація
опорних знань учнів.
Учитель. Тема перетворення давно існує в творчості всіх народів. Вона
була центральною в творчості античних письменників.
- Хто з великих римських письменників описав 250 сюжетів
найрізноманітніших перетворень богів, героїв, царів, звичайних людей в тварин,
комах, дерева?
II.
Мотивація навчальної діяльності учнів. Слово вчителя.
Пам’ятаєте стару добру казку
«Дикі лебеді» Г. К. Андерсена, коли красуня сестриця рятувала братів, які
перетворилися на диких лебедів. А Іванка, який напився водиці з озера і став
козлятком? А хто в дитинстві не співчував молодому герою казки «Аленький
цветочек» с. Аксакова, який перетворився на потвору? Що ж урятувало цих героїв
від злих чарів?
(Добро, любов, співчуття, людське милосердя. І це так прекрасно –
повернути людині людське життя).
А тепер пригадайте, про який світ ідеться в творі Ф. Кафки
«Перевтілення»?
(Світ у новелі не казковий. Це – інший світ, де перетворення можливі
лише в гірший бік, і нікому пожаліти нещасну людину, нікому поспівчувати. Жорстокий,
незатишний, химерно потворний світ. На людину чатує лише смерть, як вихід зі
страшного становища.)
Питання життя і смерті багато
разів поставало у світовому мистецтві. Кожен намагався зазирнути в шпаринку, яка
відмежовувала цей світ від того невідомого і загадкового. Спробуймо ж і ми
зазирнути у внутрішній світ людини-комахи Грегора Замзи, розібратися в його
психології, з’ясувати обставини, які спричинили
жахливе перетворення героя.
III.Оголошення
теми, мети уроку. Робота з епіграфом.
-
Як ви
вважаєте , твір Ф. Кафки належить до тих, що ранять душу?
-
Як ви
розумієте вислів про те, що твори Кафки належать до категорії «святості, а не
літератури»?
IV.Робота
над темою уроку.
1.Учитель. «…я з давніх пір ховався від
Тебе – в свою кімнату, в книги, в навіжені ідеї, у божевільних друзів; я
ніколи не говорив з Тобою відверто… ніколи не виявляв родинні почуття.. Я був
боязкою дитиною… По суті своїй Ти добра, і м’яка людина, але…Ти виховуєш дитину тільки відповідно
до свого особистого характеру – силою, криком, запальністю… Ти прагнув виховати
в мені сильного і сміливого юнака… Я
згадую лише один випадок із дитинства.. Якось вночі я весь час скиглив,
просив пити, а певно, почасти щоб позлити вас, а почасти розважитися. Після
того як сильні погрози не допомогли, ти вийняв мене з ліжка. Виніс на балкон і
залишив там на деякий час самого, в сторонці, перед замкнутими дверима… тоді,
зрозуміло, відразу затих. Але мені була заподіяна велика шкода. Я так і не зміг
з’ясувати взаємозв’язок між цілком зрозумілим
для мене, нехай і безглуздим проханням дати попити і несказанним жахом
вилучення з кімнати. Згодом я все ще страждав від болісного уявлення, як величезний
чоловік, мій батько, вища інстанція, майже без причини вночі може підійти до
мене, витягти з ліжка і винести на балкон – ось, виходить, якою нікчемою я був
для нього…».
2. Запитання до учнів.
-Прокоментуйте уривок листа Кафки.
3.Учитель. Письменник скрізь і завжди відчував себе чужим: у місті, в
країні, у світі. Його рідні – мати та три сестри – не розуміли його, хоча й
любили по-своєму. Проте найдраматичнішими були взаємини Кафки з батьком. Герман
Кафка – комерсант середнього достатку - мав галантерейну крамницю. Він вибився
в люди без сторонньої допомоги, і це позначилося на його характері: упертий, самозакоханий,
властолюбний, батько постійно дорікає синові, що той живе на усьому готовому.
Йому так і не вдалося збагнути, що інтереси Франца абсолютно відрізняються від
його власних. У листі до батька син наголошував, що, спілкуючись з ним, він
втратив віру в себе, а натомість отримав почуття провини.
Головного героя оповідання
«Перевтілення» Грегора Замзу Кафка вважав своїм «автопортретом». Про це
свідчить і прізвище Замза, яке є криптограмою(тайнописом) прізвища Кафка:
літера «з» у слові «Замза» розташована так само, як і літера «к» у слові
«Кафка».
Образ Грегора Замзи –
гротескний образ.
Словникова робота. Гротеск
– щось дивне, що виходить за звичні рамки, зображення людей і предметів у
фантастичному перебільшенні, потворно-комічномувиді мистецтва, літературі.
Грегор Замза , як і його
творець, безмежно самотня людина, яка протистоїть цілому світу і гине у цьому
протистоянні.
3. Евристична бесіда.
- Що нам відомо про Грегора Замзу? Чим він займався?
(Комівояжер, біля 30 років, він погано харчується, мало спить, але йому
необхідно сплатити борги батьків, а на це піде 5-6 років, тобто вся молодість).
- Яким було життя Грегора до перетворення?(Навчався у звичайній школі,
торговельному училищі, служив в армії лейтенантом, потім працював, не жаліючи
сил, і зміг купити квартиру батькам, чим дуже гордився. Радіє, коли може
покласти на стіл велику суму грошей, бачити щасливі обличчя близьких і відчути
їх теплоту).
- Чи є у героя захоплення?
(Так, але вони примітивні, випилювання рамок з дерева, читання газет).
-Чи була у Грегора кохана дівчина? (Ні. Він згадував касиршу із
магазину капелюхів, до якої він довго залицявся).
- Яким він був сином, братом?(Чудовий, турботливий, люблячий син і
брат).
- Яке слово найчастіше вживав Грегор? (Обовязок, зобов’язаний).
- Як він відносився до своєї служби?(Він працював на совість, хоча не
любив свою роботу).
- Як він почував себе серед людей?(Він почував себе вкрай самотнім).
- Якби з ним нічого не трапилося, яким би було його подальше
життя?(Сірим, буденним, безрадісним, бездуховним).
4. Учитель.
- Давайте підведемо підсумок сказаного про Грегора, назвемо плюси і
мінуси в характері нашого героя.
5.Робота зі схемою.
Грегор Замза
+ -
Доброта
обмеженість
Почуття обов’язку
порожнеча в житті
Добросовісність
відсутність достойної мети
Альтруїзм
Гарний виконавець
6. Учитель.
- Світ для Грегора - це його родина. Прослідкуємо особливості стосунків
у родині Грегора Замзи.
7.Продовження бесіди.
- Як відносилася родина до Грегора до перевтілення, коли він іще
приносив гроші?( Тепло, сердечно, а потім почали сприймати це як повинність з
його боку).
- Чи могли члени родини заробляти гроші, а не покладатися лише на
Грегора?(І батько, і сестра могли працювати і полегшити його життя, але не
робили цього).
- Що відчувають і про що думають члени родини? Як вони себе поводять,
коли розуміють, що з Грегором щось трапилось?(Спочатку схвильовані, шукають
слюсаря, хочуть кликати лікаря).
- Хто, на вашу думку, найжорстокіше поводиться з Грегором?(Сестра, вона
його зраджує, зраджує їх дружбу. Вражає відношення до сина і з боку батьків).
8. Учитель.
Тобто, як характеризує цих людей відношення їх до близької
людини?(Робота зі схемою). Родина: жорстокі, думають тільки про себе, не вміють
співчувати, черстві, перестали бути людьми, втратили звичайні людські почуття.
9. Продовження бесіди.
- Чи перестав Грегор бути людиною?( Людські почуття в ньому
загострилися іще більше, він став делікатнішим, бережливіше відноситься до
людей, йому соромно, що він не може утримувати родину).
Учитель. Таким чином, Грегор
залишився людиною, зовні залишившись комахою, а його рідні, залишаючись зовні
людьми, перестали ними бути.
- Де герой почував себе в безпеці і чому саме там?( У своїй кімнаті, тому
що тут він був позбавлений страждань,
яких йому спричиняють близькі, він самотній).
- Яка деталь у тексті підкреслює його трагічну самотність, відірваність
від сім’ї?( Двері, вони постійно зачиняються перед
ним).
- Що заставляє Грегора прийняти рішення піти із життя?(Близькі його не
розуміють, він зрозумів, що заважає їм жити, вести звичний спосіб життя).
- А що було останньою краплею в переповненій чаші його страждань?( Гнів
сестри: «Ми повинні позбутися його. Нехай забирається звідси». Слова батька:
«Якби він розумів нас…».
- Як описана смерть Грегора?( Скупо, лаконічно. Він думав про сім’ю ніжно і з любов’ю).
Учитель. Справді страшний,
перевернутий світ: співчувають не здорові близькі люди тяжко хворому, а він –
їм.
- Як на смерть Грегора відреагували близькі?( Спокійно, з почуттям
полегшення).
- Який же фінал оповідання і яке його значення? ( Відпочинок сім’ї, прогулянка на природу, життя ніби - то
продовжується, але цей світ, наповнений жорстокими нелюдами приречений, тому що
в ньому гине трудівник, альтруїст Грегор Замза).
10. Словникова робота. Альтруїзм – безкорислива турбота для
добра інших та готовність пожертви для них особистими інтересами.
- А чи був у нього шанс? У чому
він заклечається?( Шансу вижити не було, тому що врятувати героя могло тільки
кохання, а його рідні не здатні були любити).
11. «Мозковий штурм».
Проблемне запитання:
- Що може допомогти людині знайти гармонію зі світом?
(Інша людина, власна екзистенція, соціальне становище, Бог).
V.
Підведення підсумків обговорення.
- Яка ідея твору? Що хотів показати нам автор?(Світ кошмарний,
катастрофічний, людина в ньому самотня. Життя – ланцюг страждань. Людина не
може змінити цей світ, розірвати цей ланцюг.)
Учитель. Це основна теза модернізму. Саме модернізм вніс у літературу
мотиви, яким притаманні антигумманість, антилюдяність. І ми зробили спробу
проаналізувати персонаж модерністського
твору Кафки.
- Кафка називав Ф. Достоєвського своїм найулюбленішим письменником.
Він, як і російський письменник, глибоко страждав зі своїми героями. А чим
творчість Кафки відрізняється від творчості Достоєвського?( Ф. Достоєвський
бачив вихід із кошмарної дійсності в релігії, Кафка ж не бачив його взагалі. І,
можливо, десь на краю свідомості залишилася думка : людина здатна боротися за
право на життя в цьому світі. Не випадково автор «Перевтілення» писав у своєму
щоденнику: «Щасливий я буду тільки тоді,коли б зміг привести світ до чистоти,
правди та сталості».
Заключне слово вчителя. Як же вижити нам в цьому складному, деколи кошмарному
світі? На це запитання не можна дати готової відповіді, кожен повинен зробити
сам свій моральний вибір.
Але пам’ятайте, від
правильності його залежить, чи будете ви людиною, чирвами станеться страшне
перевтілення…
VI.Оцінювання
діяльності учнів на уроці.
VII.
Домашнє завдання. Презентувати життєвий і творчий шлях Д. Джойса.
Немає коментарів:
Дописати коментар